poniedziałek, 23 stycznia 2017

Ćwiczenie w domu – sprzęty drobne



Osoba mająca nieco samozaparcia i chęci spokojnie może rozpocząć uprawianie sportu w domowych warunkach. Co ważne by rozpocząć nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, który używany jest w klubach fitness. Sprawdź od czego warto rozpocząć uzbrajanie domowej siłowni.



Mata do ćwiczeń – najbardziej podstawowy sprzęt.

Wytworzona z pianki lub specjalnej gumy. Bardzo prosta w przechowywaniu i transporcie - jest to dość istotna sprawa, gdyż można ją wykorzystać na zajęciach poza domem czy w parku. Mata idealnie sprawdza się w warunkach domowych podczas ćwiczeń na podłodze. Zarówno do wykonywania programów ćwiczeń ogólnorozwojowych – pompek czy brzuszków, jak i typowo relaksacyjnych, np. joga. 

Cechy maty, które przemawiają za jej stosowaniem:


  • izolacja od podłoża – odcięcie ciała czy ubrań od chłodu podłogi, zabrudzeń znajdujących się na podłodze czy wilgoci trawy w parku.
  • lepsza przyczepność – stabilizacja jest bardzo istotna przy ćwiczeniach, by zapobiec niekontrolowanemu poślizgowi na parkiecie.

  • większy komfort ćwiczeń – miękka mata doskonale niweluje nacisk na najbardziej delikatne punkty ciała, ta cecha zauważalna jest zwłaszcza podczas ćwiczeń leżących. Mata to również minimalizowanie otarć, które stać się mogą powodem dłuższej absencji.

Oczywiście jeśli w domu mamy pomieszczenie do ćwiczeń wykonane podobnie do tego które opisywałem we wpisie o przygotowaniu pokoju do ćwiczeń, mata nie będzie konieczna z uwagi na specyfikę wykonania podłogi. 

Sprężyny, gumy, skakanki…

Drobiazgi, które używamy w zależności od partii ciała jaką mamy zamiar rozruszać. Po użytkowaniu trafiają do szuflady i nie zagracają nam pomieszczenia. Moim ulubionym sprzętem w tej kategorii z racji wykonywanych zajęć są gumy rehabilitacyjne. Różne długości i opory gum sprawiają, że doskonale nadają się one do zajęć w domu.
Sprężyny to także bardzo fajny sprzęt drobny w swojej siłowni mam ich 3 rodzaje:

  •  ściskacze – do ćwiczenia siły uścisku. W sumie to urządzenie, które wywędrowało z0 siłowni do pokoju dziennego i tam używane jest jako przerywnik w trakcie codziennych zajęć

  • sprężyna królewska – bardzo ciekawe urządzenie do ćwiczenia różnych partii ciała. Głownie używana do ćwiczeń klatki piersiowej, ramion i przedramion.
  • ekspandery – czyli sprężyny do ćwiczeń znane od wieków. Zbudowane z rączek oraz rozpiętych między nimi sprężyn. To również urządzenia do ćwiczeń górnych partii ciała.


Piłki i inne dmuchane zabawki

Do zajęć relaksacyjno-rehabilitacyjnych można używać wielu piłek czy dysków. Nie będę tu dokładniej rozpisywał się o ich zaletach i sposobach użytkowania. Pozwólcie tylko że wymienię kilka podstawowych typów piłek.




  • duże piłki gimnastyczne – oczywiście rozmiar należy wybrać odpowiedni do postury osoby ćwiczącej

  • małe piłki z kolcami – głównie używane do masażu, jednak znajdują też zastosowanie w ćwiczeniach ogólnorozwojowych

  • poduszki gumowe – dość szeroka kategoria, są to pompowane poduszki lub półkule które doskonale sprawdzają się w ćwiczeniu równowagi jak i ćwiczenia mięśni pleców podczas treningów typowo siłowych.




Tak wygląda mój pokój ćwiczeń i podstawowe narzędzia których na co dzień używam do pracy nad sobą jak i moimi podopiecznymi. Ich główną cechą jest niewielki koszt pozyskania i bardzo szerokie spektrum zastosowania. Myślę, że wśród wymienionych urządzeń znajdziesz coś dla siebie lub swoich bliskich.
Ćwiczenia nad własnym ciałem to sama przyjemność, tak więc relaksuj się ćwicząc!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz